تومور نخاع - دکتر رضا جاودانی | Dr Reza Javdani

تومور نخاع

تومور نخاع : توده هایی که بر روی استخوان ها ، رباط های ستون فقرات ، نخاع و ریشه های عصبی رشد می کند تومورهای نخاعی گفته می شود.
تومورهای نخاعی می توانند هم غیرسرطانی و هم سرطانی باشد.
البته باید بگوییم که در موارد کمتری تفاق می افتد که منشا بروز سرطان های بدخیم خود ستون فقرات باشد، معمولا این نوع تومورها از سایر بخش های بدن به ستون فقرات گسترش می یابد.
تمامی تومورها یا توده های نخاعی می تواند منجر به درد ، مشکلات عصبی و در برخی از مواقع باعث فلجی فرد می شود، همچنین چه این توده سرطانی باشد چه نباشد می تواند جان بیمار را تهدید کند و باعث معلولیت دائمی او شود به همین علت توصیه می شود که با مشاهده علائم این بیماری سریعا به متخصص جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه کنید.
انواع تومور نخاع به شرح ذیل می باشد:

تومورهای نخاعی دارای سه نوع می باشد که باعث درد کمر بیمار می شود که عبارتند از :

تومورهای ستون مهره ها

تورموهای استخوانی : این نوع تومور در ستون مهره های ایجاد شده و منشا آن می تواند در قسمت استخوان یا دیسک های ستون فقرات باشد، از شایع ترین تومورهای بدخیم استخوان می توان به استئوژنیک سارکوم اشاره کرد. همچنین قابل ذکر است این نوع سرطان بسیار نادر می باشد.

تومورهای متاستاتیک : باید بگوییم اغلب تومورهای نخاعی از سرطان های ایجاد شده در سایر بافت های بدن به ستون فقرات گسترش می یابد، در بانوان گسترش این نوع سرطان معمولا به دلیل سرطان سینه یا ریه می شود و در مردان نیز به دلیل سرطان ها پروستات یا ریه ایجاد می شود.

تومورهای اینترادورال و خارج نخاعی

تومورهای داخل دورا در درون کانال نخاعی و خارج از اعصاب رشد می کند، از ویژگی های این تومور می توان به خوش خیم بودن و سرعت رشد کم آن اشاره کرد.

این نوع تومور نخاع از انواع ذیل می باشد:

مننژیوما، در پرده های اطراف نخاع تشکیل شده و خوش خیم می باشد، اما می توانند جزء تومورهای بدخیم نیز باشند، این نوع تومور بیشتر در بانوان میان سال و سالخورده رایج است.
تومورهای غلاف عصبی که از ریشه های عصبی بیرون آمده از نخاع منشا می گیرد، این نوع تومورها خوش خیم بوده و سرعت رشدشان کم است.

تومورهای داخل نخاعی

این نوع تومورها معمولا خوش خیم بوده و در اغلب موارد در ستون فقرات گردنی ایجاد می شود، این نوع تومور از داخل هر یک از عصب ها رشد کرده و منشاء آن سلول هایی است که پشتیبانی فیزیکی و حائلی برای سیستم عصبی فراهم می کنند.
علائم تومور نخاع به شرح ذیل می باشد:

  • درد گردن و کمر که به دنبال آن مشکلات عصبی مانند ضعف یا بی حسی بازوها و پاها یا تغییر در عادات دفع مدفوع یا ادرار جزء شایع ترین علائم محسوب می شود.
  • درد کانونی ستون فقرات که به هنگام صبح بدتر می شود.
  • دردی که با لمس ناحیه درگیر شدیدتر می شود.
  • دردی که با استراحت رفع نشود و هنگام شب بیشتر از روز باشد.
  • درد کمر به همراه بی اشتهایی ، کاهش وزن ، تهوع ، استفراغ و لرز باشد.

 

درمان تومور نخاع

برای درمان این نوع توده می توان از دارو ، جراحی ، پرتودرمانی استفاده کرد.